Mezinárodní horský průvodce UIMLA – UIMLA International Mountain Leader

Cestovatelské středy v NÁRODNÍM MUZEU

V Národním muzeu můžete každou středu navštívit cestovatelskou besedu z programu „Středy cestovatelů“. Cyklus končí až 26.5.2010.

Národní muzeum, CK LIVINGSTONE a Botanická zahrada Hlavního města Prahy spojili síly do zajímavého cyklu promítání a přednášek v atraktivním prostředí NÁRODNÍHO MUZEA.

Zajištěno příjemné pohoštění. Degustace exotických nápojů i pokrmů – čang, kava, bram, raksí, rýžové víno, banánovice… Navíc stánek s knihami i exotikou! Už impozantní výhled z Nové budovy NM stojí za návštěvu…

Vstupenky zakoupíte před začátkem vždy ve středu v 19,00 hodin – přednáškový sál v Nové budově Národního muzea (Vinohradská 1, Praha 1, bývalá budova Federálního shromáždění).

Vstup hlavním vchodem pro návštěvníky

24.2. 2010 L. KLICPEROVÁ (šéfredaktorka Lidé a země) …A ďábel vstoupil do Konga

Jak vypadá realita válečné zóny na východě Konga, o které má málokdo v Evropě potuchy? Oblast Velkých jezer na východě Konga připomíná Švýcarsko . V průzračné hladině jezera Jižní Kivu se odráží okolní zelené kopce. Stačí přejet loďkou a člověk je v sousední Rwandě. Břehy jezera ve městě Bukavu jsou obestavěné honosnými vilami s krásnými zahradami plnými palem a barevných květin. Idyla. Ale jen na první pohled. Ve skutečnosti je to místo, kde se odehrává možná největší humanitární katastrofa současnosti. A válka, v níž trpí civilní obyvatelstvo. Na východě Demokratické republiky Kongo bylo znásilněno na 200 000 žen. To je jen hrubý odhad, může jich být mnohem víc. A další přibývají každý den… Za násilnostmi na východě Konga stojí boj o nerostné bohatství. Právě v oblasti Velkých jezer se skrývají jedny z největších světových zásob diamantů, zlata, kobaltu zemního plynu a coltanu. Právě coltan je teď hlavním motivem války. Je totiž nezbytný k výrobě mobilních telefonů a přenosných počítačů,v nichž uchovává energii. Jeho cena každým rokem stoupá a čtyři pětiny všech zásob na světě má právě Kongo. Velká většina nerostných surovin ovšem opouští zemi ilegálně, přes kanály kontrolované ozbrojenými povstalci. Obětí války o území, na kterých se nacházejí naleziště vzácných surovin, jsou hlavně ženy a děti. Pokud se jim stane, že je někdo unese nebo znásilní a to je v této oblasti na denním pořádku, vlastní rodina se jich zřekne jako nečistých…

3.3. J. FORMÁNEK (spisovatel, zakladatel časopisu KOKTEJL) SIBERUT, ostrov duchů.

Nejprodávanější cestopisná kniha „Prsatý muž a zloděj příběhů“, přednáškové i filmové podobě. O šamanech, jejich vidění světa a též o tom, jak mu tropický deštný prales na mentawaiském ostrově, ležícím západně od Sumatry v Indickém oceánu, změnil život – bude vyprávět ke svým diapozitivům spisovatel a spoluzakladatel magazínu Koktejl Josef Formánek. Poté i promítne svůj dvacetiminutový film, který sestříhal po své třetí návštěvě Siberutu, ostrova duchů.

Josef Frománek měl v dětství dva sny: založit časopis a napsat knihu. Po sedmi letech práce se mu i druhý sen splnil. Napsal autobiografický román, do něhož s množstvím významových rovin vložil celý svůj světonázor.

10. 3. H. KMONÍČEK (diplomat, velvyslanec) INDIE, Dalajlama a ti druzí…

Skvělý vypravěč a velký přítel dalajlamy ve strhující slovní „show“

17. 3. Z. THOMA (fotograf a spisovatel) NEPÁL

Guru Himálaje a skvostný fotograf má mimořádný dar slova. Zdeněk Thoma je jedním z mála českých cestovatelů, který pobýval v zemi pod Himálajem v době, kdy sem ještě nejezdilo mnoho cizinců. Poprvé přijel v roce 1970 při své dnes už legendární Expedici Sakura (roční cesta autostopem napříč Asií – z Prahy až do japonské Ósaky), a pak se sem ještě v sedmdesátých letech na delší dobu 2x vrátil. V sedmadvaceti zemích Asie, hlavně v Japonsku, Číně, Tibetu, Nepálu, Indii strávil přes osm let života. Napsal tři cestopisy: Toulky po Japonsku, Země bohů a démonů, Putování k posvátné hoře Kailás. Je autorem fotografií v obrazových publikacích Čína, Umění japonských zahrad , Ikebana, bonsai , Nepál – království pod Himálajem. Dále je spoluautorem publikací Svět tibetského buddhismu a Příběh čaje. K posledním pracím patří publikace o Nepálu Pod hradbou Himálaje aneb Hledání Šangri-la, kterou napsal se svou ženou Soňou a synem Michalem. Nepál navštívil celkem čtrnáctkrát – poprvé v roce 1970, naposledy v roce 2006.

24. 3. V. RUDOLF (polárník) POLÁRNÍ EXTRÉMY – Antarktida, Špicberky, Grónsko…

Významný český polárník. Jako jeden z mála Čechů dosáhl společně s Ing. Oldřichem Bubákem Severního i Jižního pólu. Má za sebou mnoho dalších cest do polárních krajů, pobyt na České polární stanici v Antarktidě (1997), účastník antarktického koncertu s Lubošem Brabcem, další výprava na Antartický polostrov a přilehlé ostrovy (1998), polární expedice na Špicberky, Baffinův ostrov, několikrát do Grónska. Toulal se také Aljaškou a v okolí řeky Mackenzie. Kromě toho má procestovaný celý svět, včetně exotických destinací jako jsou Tibet, Búthán, Shatlendy, Jižní Orkneje,…

31.3. M. STINGL (legendární cestovatel a spisovatel) NOVÁ GUINEA, Tamtamy času.

Autogramiáda nejplodnějšího spisovatele M.Stingla. Vydal neuvěřitelných 16 milionů knih! NOVÁ GUINEA je nejexotičtější oblast planety. Ukrývá neznámé kouty lidí, kteří vstávají, když přijde světlo. Svou podobu znají jen z odrazu vodní hladiny. Za největší vymoženosti považují kostěný nůž, teslici, ratan k rozdělání ohně, luky a šípy k lovu a oštěpy k boji. Nikdy neviděli kolo. Tykve na přirození jsou „oblečením“ mužů. Neprostupnější než změť lián je magická houština kouzel, viny a msty. Ve světě uznávaný odborník a nejplodnější český spisovatel Miloslav Stingl (40 knih, 230 vydání ve 31 jazycích, 16 000 000 výtisků!!) v pohledu etnologa těží z řady výprav na východní stranu rozpůleného ostrova – Papua Nová Guinea. Kanibalismus. Lovci lebek. Tajemná kuru. Milostný život – sex – erotika. Umění.

7. 4. R. ŠVAŘÍČEK (cestovatel, jednatel CK LIVINGSTONE ) ANTARKTIDA, říše ledu.

300 km panenským terénem i výstup na nejvyšší hory Mt. Vinson a Shin. Přechod od hranic antartkického kontinentu završený výstupem na jeho nejvyšší bod, Mt. Vinson. Byli jsme první pětice, která na lyžích přešla neznámým územím. Všude, kam pohlédnete je nedozírná bílá poušť. Sníh a obloha. Jen dvě barvy – bílá a modrá. Slunce svítí, ale zima se dostává úplně všude. Byli jsme sami uprostřed nejchladnějšího kontinentu! Sami, kdesi uprostred bílých plání. Všude ticho, čisto a my…

14. 4. R. KRAUTSCHNEIDER (mořeplavec) PLAVBY OCEÁNEM

Slavný lodivod svérázné filosofie a ostrých názorů je navíc báječný vypravěč. 40 let staví plachetnice a podniká na nich plavby oceánem, nejraději do polárních moří, která jsou podle něj plachetním rájem. Dánským průlivem mezi Islandem a Grónskem putují od severu v mlčenlivém šiku ledovce, a aby se jich kormidelník nebál, často je přikryje závoj mlhy. Vysoký příboj nebo vlnění oceánu se dunivě tříští o pobřežní skály. Před lodí se objeví na hladině balvan. Po úleku přijde úleva – není to skalisko, ale hřbet velryby, která tiše zafuní a vypustí tenký gejzír vody z hřbetního otvoru jako malý obláček k nebi. Velryba je družná, a tak se jich na hladině objeví více. Štíty hor jsou bílé ledovci, pod kterými z ostrých skal hučí vodopády a zvonivě šumí bystře tekoucí potoky.

21. 4. V.NOSEK (horolezec) KORUNA PLANETY, nejvyšší vrcholy kontinentů.

Jen málo horolezců vystoupilo na všechny nejvyšší hory. Suchý černý humor je bonus navíc. Vynikající lékař, který stanul i na nejvyšším bodu zeměkoule – Mount Everestu a dalších nejvyšších vrcholech všech kontinenntů.

28. 4. S.LICHTAG (filmař) POSLEDNÍ LOVCI VELRYB.

Premiéra unikátního filmu světového režiséra o ostrově velrybářů Lembata s gejzírem vyprávění. Tento český filmař přibližuje svými snímky svět přírody všem milovníkům podmořského života.

5. 5. M.KRATOCHVÍL (hudebník, filmař) – DOLPO, země sněžného levharta

Úspěšný jazzový muzikant a podnikatel (Bonton, studio Budíkov) přešel k horám a filmu. Dolpo patřilo Tibetu do poloviny 18. století, kdy Gurkové dobyli oblast pro Nepál. Dnes tam proto najdeme neposkvrněnou, ryzí tibetskou kulturu a řadu klášterů, které hrály významnou roli ve vývoji tibetského buddhismu i ve vzájemných vztazích Nepálu s Tibetem. Dolpo nezasáhla čínská kulturní revoluce, která ve vlastním Tibetu napáchala nedozírné škody.

12. 5. K. WOLF (cestovatel) NAMIBIE, divočina v poušti

Nejen úspěšný cyklus KOLEM SVĚTA pořádaný s LIVINGSTONE, i Afrika má svá kouzla. V Kapském městě jsme si půjčili toyotu yaris sedan a vydali se na měsíční jízdu kolem celé Namibie. Fish River Canyon, krásné červené duny v Sossusvlei, vraky lodí na Skeleton Coast, Himbové v okolí Opuwa, Epupa Falls, krásné safari v národním parku Etosha, Křováci a Bushmanland, Windhoek a zpět. Celkem jsme najeli 9200 km.

Program promítání stáhnete – zde

Pozvánka, program, fotografie od CK LIVINGSTONE

Zanechte komentář