Mezinárodní horský průvodce UIMLA – UIMLA International Mountain Leader

Děčínský Sněžník 723 m.n.m.

Rozhledna patří mezi nejstarší stavby svého druhu na našem území.

Rozhled

Cestou k rozhledně – prosinec 2007


Nebyla však stavěna jako rozhledna, ale jako věž pro přesná geografická měření, na nichž se dohodly tři tehdejší středoevropské státy: Rakousko, Sasko a Prusko. Počátkem šedesátých let 19. století se odborná komise obrátila na majitele děčínského panství, hraběte Františka Thuna, aby jí umožnil zřídit na Sněžníku jeden ze základních bodů trigonometrické sítě. Prakticky to znamenalo buď vykácet les na vrcholu anebo postavit dřevěnou vyměřovací věž. Hrabě se rozhodl pro kamennou věž.

Kamenná rozhledna na Děčínském Sněžníku byla postavena dle plánů drážďanského architekta Hänela v roce 1864 (stavba od roku 1863 do podzimu 1864 stála tehdejších 20 000 zlatých.
V roce 1865 zde byl postaven lesní správou menší hostinec.

V roce 1936 zde byl Děčínským profesorem Färberem zachycen poprvé televizní signál na území Československa – přenos z olympijských her v Berlíně.

V poválečném období byla rozhledna včetně turistické chaty vyhledávaným turistickým místem. Natáčel se zde film ‚Větrná hora‘ a nejen ten. Turistická chata byla hojně využívána turisty i horolezci a konaly se zde četné srazy. Po vyhoření chaty však docházelo k pustošení rozhledny až hrozilo její uzavření.

pc020223.jpg

Rozhledna Děčínský Sněžník – prosinec 2007

V roce 1992 byla provedena rekonstrukce za 2 miliony korun, která rozhlednu zachránila. Bylo při tom použito zajímavého technického řešení, spočívajícího v umístění ocelových obvodových spon dovnitř zdí, aniž by se tím jakkoliv narušil vzhled historické technické památky. Od té doby je rozhledna opět přístupná veřejnosti.

Otevřena: Duben – Říjen od 10:00 do 17:00 hodin. Krom pondělí.

Klíč od rozhledny dostanete v občerstvení pod ní.

Přístup: Děčínský Sněžník se nachází asi 7 km severozápadně od Děčína. auto musíte zanechat na parkovišti u křižovatky cest – Sněžník – Tisá, či ve vesnici Sněžník. Odtud je to k rozhledně asi 2 km.

Další informace najdete na : Databáze Technických Památek

Sněžník

Rozhledna Děčínský Sněžník a nová chata – prosinec 2007

 

Zanechte komentář