Mezinárodní horský průvodce UIMLA – UIMLA International Mountain Leader

IML – International Mountain Leader

V příštím roce začnou někteří členové ČSHP (Českého spolku horských průvodců)  s výcvikovým kurzem na kvalifikační bázi IML (International Mountain Leader – Mezinárodní horský průvodce). Kdo to jsou IML ? Co je jejich prací ? Na tyto a další otázky najdete odpověď v krátkém příspěvku.

V horském terénu rozeznáte horského průvodce IML dle tohoto poznávacího znaku. Označení je nošeno na oblečení formou odznaku, nebo nášivky.

.

Zkratka IML pochází z anglického International Mountain Leader – v překladu mezinárodní horský průvodce – a má v zásadě trojí význam. Je to titul či osvědčení, které dokládáu jeho nositele přesně stanovený rozsah znalostí a dovedností potřebných pro vedení osob v horských podmínkách do přesně stanoveného stupně technické obtížnosti.

Dále je to osoba, které byl tento titul udělen po úspěšném absolvování předepsaného rozsahu vzdělání. V neposlední řadě je to povolání, jehož výkon má přesně stanovená pravidla. V Celosvětovém standardu pro podmínky přístupu k povolání mezinárodního horského průvodce a k jeho výkonu.)

IML je výsledkem mezinárodní spolupráce členských států UIMLA (Unie asociací mezinárodních horských průvodců), které si stanovily za cíl zajistit, aby v horských podmínkách při výletech, trecích, přechodech, expedicích a mnoha dalších činnostech byli lidé vedeni pouze kvalifikovanými odborníky.

IML je proto dokladem o mezinárodním přezkoušení, prověřené kvalitě, profesionalitě, odborné a fyzické zdatnosti a praxi osoby, která vede lidi v horských podmínkách.

IML je v mnoha ohledech jednou ze záruk bezpečnosti klienta.

Pro každého, kdo chce provádět lidi, ať už bezplatně či za úplatu v horském prostředí je však IML především prostředkem usnadňujícím výkon této činnosti v zahraničí. IML je totiž dokladem mezinárodně uznaného oprávnění vést osoby do všech horských oblastí a za každého ročního období, s výjimkou oblastí, jejichž překonání vyžaduje použití lezecké techniky. IML jako odborník je také oprávněn k vedení v zasněženém horském terénu a na trvalých sněhových polích a ledovcích pokud tvoří součást mezinárodně uznané trekové cesty.

Webové stránky Českého spolku horských průvodců – zde

2 komentářů k příspěvku “IML – International Mountain Leader”

  1. Hanes říká::
    Únor 13th, 2009 v 11:05

    Proč se používá označení „průvodce“, když překlad z angličtiny je „vůdce“? Já osobně bych se v horách nechal raději vést než provádět. Průvodce očekávám spíše na hradech a zámcích.

  2. Dobrý den, označení „mountain leader“ označuje po celém světě horské průvodce. Horský vůdce je v angličtině „mountain guide“. Horský průvodce i vůdce své klienty v horách provádí,vede. Rozdíl mezi vůdcem a průvodcem je daný rozsahem působnostti v terénu.

Zanechte komentář