Mezinárodní horský průvodce UIMLA – UIMLA International Mountain Leader

Raxalpe a Hohewand – ferraty 2008 – zájezd CK Alpina

Druhý květnový víkend (10. 11.5.2008) jsem měl možnost vést jako horský průvodce ferratový zájezd do oblasti Raxealpe a Hohewand pro CK Alpina Brno.

Preinerwand – Raxalpe

V oblasti působili dvě zájezdové skupiny – ferratová a pěšácká skupina.

Naše ferratová během zájezdu zdolala tyto zajištěné cesty :

  • Hans von Haidsteig – D
  • Kronich Eisenweg – C
  • Woldenauersteig – D
  • Völlerinsteig – A/B

Horská průvodkyně – ferrata Kronich

Počasí nám během celého víkendu přálo a tak jsme od rána do večera měli možnost být s dobrou partou lidí, tam, kde to máme rádi. V přírodě – v horách. Jsem rád, že jsem během tohoto víkendu v těchto horách měl možnost potkat řadu starých přátel, ale poznal jsem i nové, dobré lidi. Srdečně se těším na další společné akce, nejen v horách.

Při návratu z této víkendovky jsem si vzpomněl na slova od Dr.Juliuse Kugyho, který v letech 1916 -1917 napsal knihu „Ze života horolezce“. Dovolím si krátkou citaci :

„Jak krásné je shledání na horách! Co jsem takových shledání zažil ve světě velehor! Nemíním shledání chtěná, smluvená, dávno předem určená, často z jednoho roku na druhý ujednávaná, v čemž jsme bývali s přáteli rafinovanými umělci. Mám na mysli shledání nahodilá, často tak mile a jemně uspořádaná v tajemný sled, že se zdá, jako by to Prozřetelnost kouzlila jakousi soustavnou, přívětivou hru, jež se v prapříčině a v úmyslech jeví temnou a záhadnou, tím však rozkošněji a významněji působí.“

„Někde jsme se jednou potkali, kdesi na vrcholu, na štítě z čirého ledu. On přicházel s téhle, já s opačné strany. Pátravě jsme si pohlédli v tvář a podali si ruce, neznajíce se, po jméně se neptajíce. Spěšně jsme si jeden druhému dali nějaký pokyn, vzkřikli radu pro sestup do neznáma. Ty sem, já tamhle, šťastnou cestu a Bůh tě provázej! Uplynula léta a hle, na jiném vrcholku, na ledovém štítě jiných hřebenů tvář ze zašlých dnů! Zestárla, několik rysů je ostřejších, něco vrásek přibylo, pár vlasů zešedivělo. Přes doby a dlouhé úseky života znova si podáváme ruku. Co všechno asi leží mezi tím! To zůstalo dole, ve rmutu života. Neptáme se po tom. Člověk zří v tvář člověku, srdce tuší srdce a zaznívá „Pozdrav Bůh“ ze starých časů! Tak se rodí družné a přátelské vztahy, které nikdy nezajdou.“

FOTOGALERII Z TÉTO VÍKENDOVKY NALEZNETE – ZDE

Raxalpe

Pohoří Rax je vysoko položená vápencová náhorní plošina se strmě spadajícími okraji, kterou najdeme 70 km západně od Vídně. Rozloha tohoto pohoří je 75 km². Najdeme zde mnoho turistických, horolezeckých, ale i zajištěných cest. Nejvyšší vrchol Heukuppe měří 2007 m. V zimě je oblast častým cílem českých skialpinistů.

V okolí chaty Ottohaus

Hohewand

Národní park Hohewand je součástí Guttensteinských Alp a patří k oblíbeným oddychovým oblastem obyvatelů Vídně.

Zanechte komentář