Mezinárodní horský průvodce UIMLA – UIMLA International Mountain Leader

Rozbitá Tržaška koča – lavina z Kanjavce

Před čtrnácti dny jsem získal informaci, která se bohužel při mé poslední návštěvě Julských Alp (30.4. – 3.5.2009) potvrdila. Chatu Tržašku koču na Doliču (2151 m.n.m.) rozbila lavina uvolněná z hory Kanjavec (2569 m.n.m.). Chata je poškozena natolik, že není obyvatelná.

Rozbitá Tržaška koča - duben 2009

(Tržaška koča duben 2009 – fotografie Dušan Podlogar)

Chata byla často využívá při výstupu na nejvyšší horu Slovinska – horu Triglav. První chata postavená v tomto sedle se jmenovala Rifugio Napoleone Cozzi. Otevřená byla 14. září 1930 a její provoz ukončila lavina v roce 1951. Nová chata „Tržaška koča“ byla postavena o něco výše a veřejnosti zpřístupněna 26. července 1953.  Chata byla v roce 1973 rozšíře a přestavěna.

Výstavba nové chaty si dle předsedy PZS (Planinske zveze Slovenije / Slovinského horolezeckého svazu) France Ekara vyžádá investici asi okolo 1 milionu EUR. Při této příležitosti předseda PZS informoval, že letošní zima napáchala škody na horských  chatách, turistických cestách atd. v hodnotě asi 10 milionů EUR. Přesné škody budou vyčísleny až po opadnutí sněhu.

Tržaška koča v původní podobě 2006

(Tržaška koča 2006 – fotografie Damir Jelic)

Tržaška koča - škody napáchané lavinou 3

(Tržaška koča 2009 – fotografie archiv LTO Sotočje)

Tržaška koča - čkody napáchané lavinou 2

(Tržaška koča 2009 – fotografie archiv LTO Sotočje)

Tržaška koča - čkody napáchané lavinou

(Tržaška koča 2009 – fotografie archiv LTO Sotočje)

Aktualizace 9.9.2009

Zajímavé video dokumentujicí stav chaty po rozbití lavinou: Špička in Dolič

12 komentářů k příspěvku “Rozbitá Tržaška koča – lavina z Kanjavce”

 1. Ahoj Michale, ta menší chata/bouda, co je trochu vidět na první fotce, je také zničena? Vypadá tam dost nakloněně. Z fotek není poznat, kromě poničené jedné stěny, jak je na tom zbytek chaty, její statika, apod. Máš k tomu něco bližšího?

 2. Ahoj Paliči, mám informace staré zhruba měsíc, kdy jsem byl naposledy ve Slovinsku. Poslední informace je, že se čeká až opadne sníh. Pokusím se něco zjistit. Jinak ta malá budova je vlastně zimní místnost, která byla využívána i přes léto. Jak se daří? Měj se dobře

 3. Ahoj, bezva. 🙂 Dari se celkem dobre, byli jsme skialpovat na Kamcatce, kde docela vyslo pocasi, viz rozcestnik na: http://mountainski.cz/32/skialpinisticka-kamcatka-2009-prehled-vysledku-a-ohlasu

 4. Díky za odkaz, pěkné články i fotky 🙂

 5. Dainius říká::
  Červen 19th, 2009 v 14:02

  It was very beautiful hut near Triglav. Last August we stayed there with the youth group from Lithuania. I hope, that it will be rebuild as soon as it is possible.

 6. Lithuania říká::
  Červen 20th, 2009 v 18:42

  I’m so sorry 🙁 Be strong and good luck!!! We were here with all group from Lithuania 🙂 It was amazing 😉 Thank you for this, and we hope everything gunna be find :* We wish you to be strong and rebult a better housy :)*

 7. nevíte jak je na tom teď?

 8. martin říká::
  Červenec 2nd, 2009 v 23:09

  pred tyzdnom sme boli na trzaskej koci. Sneh bol uz opadnuty, lavina zobrala presnu polovicu chaty. Chata je opustena, asi sa caka na zidenie snehu spod chaty aby sa mohlo pracovat ale je ho tam stale dost, bola to rekordna zima. Druha polovica chaty je v pripade nutnosti obyvatelna(na prvy pohlad vyzera stabuilne, aj ked jeden nosny dreveny stlp nestoji ale visi)

 9. Zdarec, aktuální informace je, že se tam někdo od správců snaží uklízet použitelné věci a poutníkům vaří za drobný peníz čaj. Pokusím se tam zastavit příští týden. Jinak mám od kolegy průvodce slíbené aktuální fotky-jak dostanu zveřejním.

 10. Je to teď taková roztrhaná chalupa. Dá se tam přespat, ale bez stěny :-)Spíš bych doporučil třeba Dom Planika.. K.

 11. Ahoj,30.7. chata funguje a celkem se i opravuje. Caj, gulas a podobne vymozenosti funguji jako na ostatnich chatach.Prespat se da take,pronajímají par pokoju s omezenou kapacitou (asi +-16osob),které jsou hezké,čisté,s dekama,stejně jako jinde.Cena 18€ s AV sleva 50%.

 12. Ahoj, ubytování v horních patrách chaty opravdu funguje a informace od Ferdy sedí.

Zanechte komentář