Mezinárodní horský průvodce UIMLA – UIMLA International Mountain Leader

Turistický průvodce Londýnem – Rough Guides

Nakladatelství Jota uvedlo na český trh třetí aktualizované české vydání průvodce Londýnem řady Rough Guides. Jaký je staronový průvodce Londýnem?

Rough Guides si také u městských průvodců drží svůj vysoký standard a v případě Londýna tomu není jinak. Dovolíme si proto upozornit jen na některé zajímavosti.

Hned v úvodu nepřipraveného cestovatele potěší přehled 20 „must see“, tedy míst, které musíte vidět, která však nejsou pojata pouze jako výčet v Londýně turisticky nejnavštěvovanějších míst (např. Buckinghamský palác, Trafalgar square, Big Ben či Downing Street č. 10), ale spíše jako výběr míst něčím specifických či pro Spojené království typických (parky a obchůdky okolo Hampstead Heath, Borough Market nebo British Museum).

Věděli jste, že i v Londýně můžete tábořit?

Pravda, ani stanování tady nevyjde levně (3-6 liber za stan a 5-7 liber za osobu a noc), ale v lesích na okraji Londýna to hned na několika místech možné je (Abbey Wood, Crystal Palace a Lea Valley).

Jste cestovatelem s pár librami v kapse?

V průvodci se dočtete o památkách (národní muzea a galerie) a kulturních událostech (např. Open House, Trafalgar Square Festival), které můžete navštívit zcela zdarma.

Cestujete s dětmi?

Průvodce Vám poradí jak a kde zabavit i ty nejmenší (divadla, cirkusy, musea a zábavní centra). Parní vláčky v Key Bridge Steam Museum ostatně určitě potěší i ty největší děti.

Jste skutečně závislým „překližkářem“

Vězte, že za kanálem můžete srovnat síly s londýnskými lezci v některém z v průvodci zmíněných lezeckých center. Přeci jen však zvažte, zda raději neupřednostnit dlouhou procházku (či piknik) v některém z londýnských parků (Victoria Park, Hyde Park, St. James Park, Epping Forrest). Průvodce bohužel (podobně ani u mostů) nenabízí jejich ucelených přehled, což je, domníváme se, námět k dalšímu zlepšení.

Pro skutečné fajnšmekry je tady také seznam filmů a knih z londýnského prostředí, které Vám mohou pomoci k lepšímu pochopení života v tomto městě na Temži. Chybí snad jen seriál „Jistě pane ministře (premiére)“.

Londýn od Rough Guides se profiluje jako objektivní čtivě napsaný městský průvodce, který, jakoby nepostrádal ani břitký britský humor. Autoři se kupříkladu nebrání přiznání, že „tradiční londýnské hospodské jídlo je zoufalé“ – český turista znalost této skutečnosti jistě ocení (ale přesto prověří).

Nakladatelství JOTA je partnerem Českého spolku horských průvodců, který s ohledem na cíle své činnosti (čl. 3 odst. 3 stanov ČSHP) podporuje tzv. „Šest kroků Rough Guides k lepšímu (odpovědnému) cestování“.

Jednotlivé kroky:

  1. Přemýšlejte, jak svým cestováním přispíváte k místní ekonomice a do jaké míry tak činí Vámi využívané firmy.
  2. Berte ohled na životní prostředí.
  3. Cestujte za konkrétním cílem – snažte se zůstat delší dobu a seznámit se také s místními lidmi.
  4. Věnujte pozornost tomu, jak často létáte.
  5. Zvažujte využití alternativních dopravních prostředků.

Nového průvodce si můžete za zvýhodněnou cenu objednat  na www.jota.cz.

Zanechte komentář