Mezinárodní horský průvodce UIMLA – UIMLA International Mountain Leader

Válečné muzeum Sudety

V nedávné době jsem dostal pozvánku na otevření nového soukromého válečného muzea v Mostě. Následuje text emailu :

Dovoluji si Vás pozvat na otevření nového soukromého muzea v Mostě, dne 24.9.2008.“

Mojí velkou zálibou je válečná historie a splnil jsem si svůj sen otevřít pro veřejnost vlastní Válečné muzeum Sudety. Podařilo se mi zakoupit protiatomový kryt Civilní obrany z roku 1959 ve kterém toto muzeum vzniklo. Muzeum se nachází v Mostě, v suterénu obytného bloku 200, na kruhovém objezdu pod nemocnicí.

Muzeum v bunkru je relativně malé, jen tři místnosti, necelých 100 m2. Vystaveny jsou historické originály, které mapují rozhodující období dějin našeho národa. V první místnosti je velitelský štáb Civilní obrany, který v tomto bunkru opravdu sídlil a hrál si na atomovou válku, což dokazují originální dokumenty z jeho činnosti v roce 1968, které byly v bunkru nalezeny. Na protější straně vzniklo stanoviště Sovětské armády z okupace roku 1968. Proti nim část civilního pokoje vybavená jako v době, kdy okupace nastala, nábytek stylu „Brusel“, stará televize, kotoučový magnetofon, rozhlasové vysílání. V druhé místnosti je expozice první a druhé světové války s rozsáhlou sbírkou výrobků vojáků první světové války, kteří v zákopech vyráběli suvenýry z materiálů dělostřeleckých šrapnelů.

Druhou světovou válku presentuje veliká sbírka Winterhilfe, odznáčků a figurek, které dostávali lidé, pokud přispěli na zimní pomoc pro hladovějící. Vystaveny jsou i zbraně obou válčících stran Ruska a Německa. Nechybí ani část věnovaná koncentračním táborům a utrpení židů. Ve třetí místnosti je instalovaná výstava o.s. Antikomplex Zmizelé sudety, která fotograficky porovnává původní vzhled obcí a současný vzhled. Divák může na vlastní oči porovnat devastaci obydlí, které museli opustit původní obyvatelé Sudet. Součástí jsou i písemnosti, které se vztahují k Sudetům a věci, které po vyhnání původního obyvatelstva zde zbyly. Pluh, školní lavice, pomník, kufry s adresou z odsunu, a podobně. Raritou muzea je utěrka na sklo z domácnosti Adolfa Hitlera a sbírka skoro padesáti klystýrů.

Muzeum se otevírá 24.9.2008, protože mám ten den narozeniny. Vlastně se slaví troje narozeniny, 49 let je mě, 49 let je i bunkru a narodilo se nové muzeum.“


Jiří Maria Sieber
Válečné muzeum Sudety
Most, J.Skupy, blok 200, č.p. 2431

www.jmsieber.cz/muzeum
muzeum@jmsieber.cz

bezplatná linka 800 801 801
mobil 602 40 40 42

Jeden komentář k příspěvku “Válečné muzeum Sudety”

  1. Ing. Josef Musil říká::
    Květen 28th, 2011 v 09:27

    Zírám. Tak takhle neobracel dějiny ani Kléma Gottwaldůj. Obou válčících stran ? Skopčáků a Rusů ? Pane, zřejmě máte jen obecnou školu a tak nic o 2. světové válce nevíte. Tak ad a) Tehdy bylo SSSR – jež v sobě mělo 15 států a minimálně 20 národů mimo Rusů. ad b) byla to světová válka – ne obyčejný konflikt skopčáků kvůli eintopfu. Občané sudet museli opustit ? Který stát nedává za vlastizradu trest smrti ? Měli být všichni ti, co křičeli heims in reich – popraveni !!!!!!!

Zanechte komentář