Mezinárodní horský průvodce UIMLA – UIMLA International Mountain Leader

Watzmann – červen 2009 – CK Alpina

Dobrodružná hřebenovka v Berchtesgadenských Alpách, aneb milé vzpomínky na červnovou výpravu na Watzmann s CK Alpina. Sněhová situace na hřebenu Watzmannu nám nedovolila realizovat celou hřebenovku. Počasí bylo přívětivé, tak jsme vystoupili alespoň na vrchol Hocheck 2651 m.n.m.

Kleine Watzmann

Kleine Watzmann 2307 m.n.m.

Vrchol Hocheck

Vrcholový kříž  na Hochecku 2651 m.n.m.

Bivakovací bouda - pod vrcholem Hocheck

Bivakovací bouda  – Hocheck 2651 m.n.m.

Skupinová fotka v bivaku

V bivaku  – Hocheck 2651 m.n.m.

Nová bivakovací bouda slouží pouze pro nouzové situace, nevyužívejte jí plánovaně pro přespání.

Sestup po fixním laně - pod vrcholem Hochecku

Sestup z Hochecku po fixním lanu

Hřeben

Hřebenovka

Chata Watzmann hause

Chata Watzmann Hause 1930 m.n.m.

Chata Watzmann Hause patří DAV (Deutschen Alpenverein – Německému alpskému klubu) sekci Mnichov a najdete ji na vrcholu Falzköpfl (pod vrcholem Hocheck) v 1930 m.n.m. První chata na tomto místě byla postavena v roce 1887/1888. Pro velkou návštěvnost došlo  mezi roky 1908/1911 k přestavbě, která udává současnou podobu chaty. Další významnou rekonstrukcí prošla chata okolo roku 2006, kdy byly vytvořeny nové podzemní rezervoáry vody, postavenena čistička vod.  Dieslové generátory byly nahrazeny ekologicko kogenerační jednotkou. Tato chata patří k nejnavštěvovanějším chatám DAV – ročně zde zaznamenávají okolo 8000 noclehů. Kapacita chaty je přes 200 lůžek (pokoje + lágry).

Pamětní deska Velentinu Staničovi

Pamětní deska Valentinu Staničovi

Na chatě najdete pamětní desku věnovanou Valentinu Staničovi. Stanič byl kněz, učitel a především horolezec slovinského původu.  Byl prvním alpinistou jež zdolal Watzmann v roce 1800. Stanič byl rovněž účastníkem první úspěšné expedice,která stanula na nejvyšším vrcholu Vysokých Taur – Großglockneru.

VÍCE FOTOGRAFIÍ  NALEZNETE – ZDE

Fotky a deník akce  od Jirky Kapounka – zde

Program akce – upravený na základě sněhových podmínek v červnu:

1. den: Ve večerních hodinách odjedeme z Brna přes Prahu do německých Alp.

2. den: Brzy ráno v městečku Berchtesgaden pod Watzmannem (dle času krátká ranní prohlídka historického centra) a v Schönau s hezkým jezerním přístavem. K východišti naší trasy se dostaneme plavbou po krásném jezeře „fjordového typu“ Königssee mezi skalními stěnami na poloostrov s nádherným barokním kostelem St. Bartholomä (618 m). Začátek výstupu. Stezkou Rinnkenndlsteig ostře vzhůru nad skalní stěnu a vyhlídku nad jezerem Archenkanzel (1346 m), a dále až na „orlí hnízdo“ – chatu Watzmann-Haus (1928 m).

3. den: Hřebenový přechod masívu Watzmannu, nádherná, dlouhá a náročná celodenní túra. Brzy ráno od chaty na první vrchol Hocheck (2651 m) a dále pro zájemce či dle aktuálních sněhových podmínek po ostrém hřebeni s ferratovým jištěním a lehkým lezením na nejvyšší Mittelspitze (2713 m). Návrat zpět na chatu Watzmann-Haus.

4. den: Sestup údolím k autobusu. V závěru možno projít překrásnou soutěskou s vodopády Wimbachklamm (vstupné). Po poledni odjezd přes Berchtesgaden a Rakousko, návrat do ČR v nočních hodinách

Internetové odkazy:

Zanechte komentář