Mezinárodní horský průvodce UIMLA – UIMLA International Mountain Leader

Zvláštní zařízení na komunikacích v letech 1936-1938

V sobotu 7. listopadu se na podzimním srazu pražského KVH poprvé objevil v prodeji nejnovější svazek č. 31 edice Pevnosti nazvaný „Zvláštní zařízení na komunikacích v letech 1936-1938“, který je dílem kolektivu autorů. Zvláštní zařízení měly na pohraničních komunikacích omezit, nebo zcela zastavit provoz. Byla to překážka, která znesnadňovala vpád nepřítele po komunikacích.

Pevnosti - svazek č.31

Informace od kolegy Vladimíra Kupky (KVH Praha):

„Brožovaná publikace přináší na 231 stranách nástin budování těchto zařízení, přehled jejich typů a jejich další osudy jak během druhé světové války, tak i po jejím skončení. Součástí díla je rovněž 228 ilustrací, z toho jedna barevná mapa a zbytek černobilé snímky a výkresy. Další čtyři barevné snímky se pak nacházejí na vnitřní straně obálky. Celkem 61 stran pak v knížce zabírá tabulková příloha, obsahující přehledy zvláštních zařízení vybudovaných v Čechách, na Moravě, ve Slezsku, na Slovensku i na Podkarpatské Rusi, která vychází ze současného stavu znalostí.“

Informace z www.cestyzaopevnenim.net

„Jednotlivé typy zvláštního zařízení  se budovaly s ohledem na to, jakou komunikaci měly za úkol uzavřít.
Na lesních a polních cestách, které se často nepoužívaly bylo použito většinou rozorání cesty, vytvoření hlubokého příkopu, rozebrání mostků a nebo zabetonování kolejnic. Tyto kolejnice se zabetonovávaly v jedné, dvou a nebo tří řadách. Jako název těchto zařízení se používal dvouřadá nebo třířadá uzávěra.
Častěji využívané lesní a polní cesty byly opatřeny uzamykatelnými závorami, které byly v případě potřeby otevírány finanční stráží.
Na místních, okresních a státních silnicích, které musely v době míru zůstat průjezdné pro všechna vozidla, byla vybudována zařízení, která měla snížit rychlost před uzamykatelnou ocelovou závorou. Jednalo se o tzv. výhybné zídky, které svojí šířkou částečně uzavíraly komunikaci a tím přinutily vozidlo zpomalit, protože případně rychle jedoucí vozidlo by mohlo prorazit uzavřenou ocelovou závoru. Na těchto frekventovaných komunikacích byla závora obsluhována stále.
Ocelovou závoru vyráběla firma „Alfréd Ippen“, Hradec Králové. Stavbu zvláštních zařízeních na komunikacích zajišťovaly okresní úřady na náklady majitelů pozemků, patrně místními stavebními firmami. Tyto firmy musely být samozřejmě státně spolehlivé.“

Publikaci autorů: Jaroslava Beneše, Jana Lakosila, Martina Niče, Jana Škody v ceně Kč 140,- je možné získat jak přímo u vydavatele – FORTprint. Kromě toho rovněž v pražských knihkupectvích Academia, Krakatit a Naše vojsko.

2 komentářů k příspěvku “Zvláštní zařízení na komunikacích v letech 1936-1938”

  1. Zdar, jsem netušil, že jsi fanda do předválečného opevnění a ženijních hraček 🙂

  2. Zdarec, jsem mnoho let členem KVH Praha a účastním se historických vzpomínkových akcích jako příslušník historických vojsk 🙂 jestli Tě zajímá něco z oboru vojenské historie – httt://michalus.zde.cz

Zanechte komentář